Zlatá svatba - tradice a zvyky

Podle dávných zvyklostí je zlatá svatba spojena s novým svatebním obřadem, který ovšem pouze symbolický a úředně nemá žádnou hodnotu. Tento obřad se tradičně odehrával v kostele, ale dnes je možné uspořádat jej i na úřadě či jiném místě, které se manželům líbí. Při tomto obřadu tradičně dochází k výměně nových snubních prstýnků a spolu s nimi i k obnově manželského slibu.

Stejně jako ke klasické svatbě tak i ke zlaté patří proslov „oddávajícího“, svatební pochod (tentokrát však přicházejí už manželé společně), manželský polibek, přípitek, svatební květina, korsáž pro ženicha a myrty pro hosty, gratulace, fotografování, házení rýže a pokud je to ve fyzických silách ženicha tak přenesení přes práh.

Ke zlaté svatbě, stejně jako k té původní si svatebčané zdobí auta a cestou na hostinu troubí. Po příjezdu na místo oslavy zlaté svatby rozbíjí personál restaurace manželům talíř a některý z hostů, nejčastěji dítě či vnouče pronese k manželům a svatebčanům řeč. Pak už přichází na řadu svatební hostina, která může mít jakoukoli podobu, od tradičního menu s nudličkovou polévkou (kterou jedí manželé děravou lžící a se společným bryndákem)a svíčkovou po raut. Na závěr hostiny pak přichází chvíle pro svatební dort, který může vypadat stejně jako typický svatební, kde figurky nesou číslici 50.

K tradiční oslavě zlaté svatby také patří první tanec manželů, rozbalování svatebních darů, různé svatební hry, např. házení kyticí nebo vystřelování podvazku (kdo je chytí, dočká se zlaté svatby). Velmi populárním se stalo vypouštění lampionů štěstí, na které svatebčané před vypuštěním napíší, co manželům přejí do dalších let manželství. Obdobou vypouštění lampionů štěstí se staly papírové lodičky se svíčkou, které nechávají svatebčané za soumraku plout po vodě spolu s přáníčkem a svíčkou.

Lze říci, že spousta věcí je na zlaté svatbě naprosto stejná jako u normální svatby, jen s tím rozdílem, že manželé jsou už bělovlasí dědeček s babičkou.

S plánováním oslavy 50. výročí svatby vám pomůže náš šikovný plánovač zlaté svatby.