Proslov ke zlaté svatbě

K výjimečným příležitostem, jakou oslava zlaté svatby bezesporu je, slavnostní řečnění zkrátka patří. V případě oslavy 50. výročí svatby se přípitku mohou ujmout děti nebo vnoučata oslavenců, případně oslavenecký pár sám!

Zdá se vám proslov na zlaté svatbě jako zbytečná formalita? Chyba lávky! Zde jsou hned dva pádné důvody, proč by řeč na zlaté svatbě měla být: a) při slavnostních příležitostech, kde se sejde více lidí (širší rodina, přátelé…) je vhodné v rámci proslovu všem poděkovat za účast, připomenout a vyzdvihnout výjimečnost chvíle, jíž jsou přítomni. b) K významným okamžikům slavnostní projevy patří, stejně jako třeba gratulace k narozeninám, nebo přání k Vánocům. Jedná se o vyjádření úcty a poblahopřání oslavencům, které rozhodně není bezúčelným, teatrálním aktem, ale etickou zásadou a slušností.

Nevíte si rady s napsání slavností řečí ke zlaté svatbě? Inspirujte se naší ukázkou:


Ukázky proslovu na zlatou svatbu:

Milá maminko a tatínku,

Dnes nastal ten krásný den, kdy si spolu, bok o boku kráčíte pro svou zaslouženou, zlatou medaili za manželství a my všichni jsme velice rádi, že u toho můžeme být s vámi a gratulovat vám! Zlatá medaile se dostává po padesáti letech společného, manželského života- to už je slušný maraton, co říkáte?

Za uplynulé půlstoletí, mami, tati, jste toho stihli skutečně požehnaně: milovali se a vzali se, vybudovali domov a založili rodinu, vychovali 2 děti, kterým jste byli po celý život skvělým příkladem laskavých, spravedlivých rodičů a milujících se dvou osob, stvořených jedn pro druhého. Díky tobě, mamko a taťko vím, že věčná láska, krásné manželství a šťastný rodinný život není jen pohádkou, ale skutečností- konečně, vaše dnešní zlatá svatba je toho nejlepším důkazem!

Milí rodiče, dovolte mi v tuto chvíli vám za nás, vaše děti a vnoučata poděkovat za vaši péči, výchovu, probdělé noci, lásku, rady, pomoc a skvělý příklad, kterým pro nás všechny jste! Mami a tati, srdečně vám gratulujeme k neuvěřitelnému, manželskému jubileu, 50. výročí svatby! Přejeme vám, aby vám i ta druhá padesátka vašeho manželského života přinášela tolik radosti, uspokojení a štěstí, jako ta první! Všechno nejlepší do dalšího půlstoletí společného života!