Plánovač zlaté svatby

Chcete-li uspořádat velkolepou oslavu zlaté svatby se vším všudy, co k tomu patří, neobejdete se bez časového plánu a nutnosti zamluvit a zařídit některé věci v předstihu. Proto, abychom vám organizaci oslavy zlaté svatby co nejvíc usnadnili, připravili jsme pro vás hrubý časový harmonogram příprav, který vám připomene, co je kdy potřeba zařídit a vy si uděláte přehled o tom, kolik věcí vás ještě čeká.

Ačkoli je zlatá svatba v mnohém podobná té normální svatbě, nevyžaduje na rozdíl od ní téměř žádné papírování a vyřizování na úřadech. V případě obnovy svatebního slibu budou manželé potřebovat akorát oddací list a občanské průkazy a tak z tohoto hlediska není organizace zlaté svatby tolik časově náročná jako svatba původní.


 1. Mají-li manželé zájem obnovit svůj svatební slib je ze všeho nejdůležitější včas zamluvit termín v kostele nebo na úřadě. Pojem „včas“ záleží na tom, zda připadá 50. výročí svatby na hlavní svatební sezonu, kdy lze předpokládat zvýšený zájem o oddací místnosti a kostely či nikoli. Obecně však doporučujeme minimálně 9 měsíců předem začít řešit místo pro tento symbolický obřad a rezervaci termínu.

  Obnova manželského slibu ke zlaté svatbě patří a tak pokud manželé nestojí o tento symbolický obřad, ať už církevní nebo civilní, mohou si na jejich oddávající zahrát třeba jejich děti nebo vnuci a uspořádat jim menší „ceremonii“ v restauraci nebo doma.

 2. Máte-li vybrané a zamluvené místo obřadu, pak se začněte porozhlížet po vhodné restauraci na hostinu. Pokud plánujete uspořádat svatební hostinu doma, pak vám tento bod odpadá. Zhruba 9 měsíců před plánovanou oslavou zlaté svatby byste měli mít alespoň zevrubnou představu o počtu svatebních hostů, což vám ulehčí výběr restaurace i další komunikaci s ní.

 3. Ve chvíli, kdy máte již zarezervované místo pro obřad i pro oslavu, přichází na řadu svatební oznámení pro hosty. Neotálejte s jeho rozesláním, zaměstnaní hosté to jistě ocení při plánování dovolené a jiných aktivit.

  A jak by mělo vypadat oznámení zlaté svatby? Můžete si jej sami vyrobit, např. z vlastních fotografií (tuto službu nabízejí známé drogistické řetězce) nebo jej kompletně objednat u specializovaného výrobce. Na oznámení zlaté svatby by měl být především datum a místo konání, veršík či oblíbené motto a pozvánka ke svatební hostině.

 4. Zhruba čtvrt roku před oslavou zlaté svatby si začněte vybírat oblečení. Nejčastěji zlaté nevěsty volí kostýmky ve světlých barvách a ženiši tradičně oblek s kravatou. Vašemu výběru se však meze nekladou a tak pokud máte chuť obléci se do decentních, dlouhých bílých šatů a třeba i závoje, rozhodně nic vám v tom nebrání.

  Pokud stojíte o živou hudbu na oslavě zlaté svatby, pak pamatujte na zamluvení kapely nebo DJ alespoň čtvrt roku před oslavou.

 5. Tři až čtyři měsíce před plánovanou oslavou zlaté svatby si také vyhlédněte šikovného cukráře, který vám upeče svatební dort podle vašich představ a nadělá svatební koláčky. Pokud máte zájem o profesionální fotografie, jsou tři až čtyři měsíce před zlatou svatbou tím nejvyšším časem pro vybrání fotografa a jeho zamluvení.

  Pokud plánujete výměnu starých snubních prstýnků za nové na zlatou svatbu, pak si v tuto dobu již začněte vybírat nové prstýnky a domluvte se se zlatníkem na rytině.

 6. Dva měsíce před oslavou zlaté svatby je dobré mít vybrané menu a v případě formálnějšího pojetí oslavy i mít rozvržený zasedací pořádek hostů.

  V tuto chvíli je také dobré zajistit parkovací místa pro hosty, kteří přijedou autem a pro ty, kteří autem nepřijedou zajistit odvoz na hostinu a večerní rozvoz domů.

  Nezapomínejte ani na svatební kytici, v tuto dobu je dobré mít vybranou šikovnou floristku, která má v tento termín čas a probrat s ní, jak by měly květiny vypadat.

 7. Jeden až dva měsíce před zlatou svatbou se domluvte s kadeřnicí a případně i vizážistkou na účesu a líčení a objednejte se na požadovaný termín do salonu nebo je požádejte, aby přijely k vám domů.

  V toto dobu byste také měli mít rozmyšlené a nakoupené dekorace svatební tabule, obřadní místnosti a aut.

 8. Pokud plánujete oslavu zlaté svatby jako zahradní party nebo domácí oslavu, měli byste mít zhruba týden předem nakoupenou většinu pokrmů a nápojů, které chcete hostům podávat.

 9. Týden předem se ujistěte, že jsou zaplacení všichni dodavatelé, potvrďte termín kadeřnici, fotografovi, kapele, cukrářovi a všem, kteří se na oslavě vaší zlaté svatby jakkoli podílejí.

Nepřehlédněte ani naše originální tipy na oslavu zlaté svatby, kde na vás čeká několik nápadů na jedinečnou oslavu zlaté svatby.